Mini-tężnia


Prototyp mini-tężni w Pyrzycach

Mini-tężnia jest obiektem reklamowym spełniającym jednocześnie wszystkie walory lecznicze. Jest to budowla z drewna i tarniny służąca do zwiększenia stężenia soli w solance. W przeszłości tężnie służyły do pozyskiwania soli kuchennej. Obecnie służą jako inhalatoria. Woda początkowo jest pompowana na najwyższy poziom tężni. Drewnianą konstrukcję wypełniają wiązki tarniny, po których spływają krople solanki, a nadmiar wody zbiera się w korytku położonym najniżej. Solanka rozbija się o gałązki i tworzy specyficzny aerozol, uwalniając przy tym cały leczniczy potencjał. Najsilniejsze parowanie ma miejsce w ciepłe i suche dni.

Zastosowana w mini- tężni woda termalna, to Solanka Pyrzycka pochodząca z otworu wydobywczego GT-1, ze źródeł położonych na głębokości 1630 m. Jest to 11,56% hipertermalna solanka – bromkowa, jodkowa, manganowa, borowa. Badania potwierdzają walory lecznicze solanki w obiektach takich jak tężnie, baseny odkryte, a także kompleksach rekreacyjnych. W balneologii, po rozcieńczeniu do roztworu 2-5% może być użyta do kąpieli mineralnych, inhalacji oraz oczyszczania organizmu z toksyn i odbudowy równowagi psychofizycznej. Wokół mini-tężni panuje mikroklimat, wypełniony jonami jodku, bromu, boru, manganu, żelaza. Ten specyficzny aerozol przenika do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Zawarte w aerozolu składniki mają zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwic, alergii jak również w stanie ogólnego wyczerpania organizmu. Ponadto pierwiastki te są niezwykle istotne w codziennej profilaktyce górnych dróg oddechowych, zapewniając jednocześnie wzrost odporności organizmu. Woda termalna jest bezpiecznym oraz naturalnym źródłem zdrowia i rekreacji.

Zapraszamy inwestorów do miasta Pyrzyce, znanego z bogatych czarnych gleb, tradycji rolnej i gorących wód termalnych – bogactwa naszej ziemi.

Oferta gminy Pyrzyce

 Minitężnia w Pyrzycach  Minitężnia w Pyrzycach  Minitężnia w Pyrzycach Minitężnia
 Minitężnia w Pyrzycach Minitężnia w Pyrzycach Minitężnia w Pyrzycach Minitężnia w Pyrzycach